K 5., upravenému vydaniu Evanjelického spevníka

V uplynulých dňoch sa začala distribúcia už 5. vydania Evanjelického spevníka. Ide o historicky prelomové vydanie, pretože po prvýkrát sa notová a celková sadzba vykonala na Slovensku, a tak vydavateľ vlastní editovateľné súbory, umožňujúce zapracovanie opráv či schválených zmien.
Málokto asi vie, že sadzba 1. vydania Evanjelického spevníka sa realizovala za pomoci zahraničných cirkví v Nemecku a Evanjelická cirkev a. v. na Slovensku ani vydavateľ Tranoscius nevlastnili elektronické podklady. Z uvedeného dôvodu sa pri dotlači používali len skenované tlačové podklady, čo neumožnilo zapracovať výrazné chyby vzniknuté pri prvej tlači.

Vydavateľ mal k dispozícii 134 opráv textovej časti (týkali sa najmä správnosti rytmiky) od evanjelického farára Jána Lacku, z ktorých bolo na základe odporúčania Bohoslužobného výboru ECAV na Slovensku zapracovaných až 85 %. V notovej časti boli k dispozícii opravy zanechané dnes už nebohým kantorom Jozefom Farkašom, ktoré boli po konzultácii s doc. Mgr. art. Annou Predmerskou zapracované do nového vydania. Notografiu zhotovil Mgr. art. Stanislav Grich, PhD., a celkovú sadzbu Ing. Andrea Mikulcová. O korektúry sa postarali Bc. Naďa Kubányová, PaedDr. Oľga Drobná, PhD., PhDr. Edita Škodová a Ing. Stanislav Tichý.

V niekoľkomesačnom maratóne namáhavej práce sme sa snažili priniesť spevník v novom šate, ktorý by priniesol prehľadnosť. Okrem čísel piesní sme uviedli aj ich názvy; každá pieseň sa začína na novej strane. V niekoľkých prípadoch, keď verš piesne prechádza na ďalšiu stranu, sú opäť uvedené noty. Nie všetky nápevy sú totiž chronicky známe, a preto sme chceli zjednodušiť „prístup“ k nápevu, aby spievajúci mal noty vždy k dispozícii. Odkaz na text a melódiu sme umiestnili do jednej línie pod pieseň. Vítanou zmenou môže byť aj nový prvok v päte pri čísle strany, kde sme umiestnili názvy častí a podčastí. Spievajúci tak hneď dostane informáciu, či spieva pieseň v slávnostnej alebo bezslávnostnej časti cirkevného roka a k akému sviatku alebo k akej príležitosti sa daná pieseň vzťahuje.

Kto si vie predstaviť, o aký rozsah a náročnosť práce išlo, ten vie, že to asi nie je možné bez chýb. Snažili sme sa, aby chybičiek bolo čo najmenej, no predsa len sa nejaké nájdu. V snahe zachytiť prípadné nedostatky vydavateľstvo zriadilo adresu spevnik(at)tranoscius.sk a prosí pozorných používateľov, aby nahlásili vzniknuté chyby, aby pri ďalšej dotlači mohli byť odstránené.

Mrzí nás, že sa našli niekoľkí jednotlivci, ktorí znevažujú vykonanú prácu, a tým aj ľudí, ktorí sa na tomto náročnom projekte podieľali. Svojimi možno neuváženými, vyjadreniami uvádzajú verejnosť do omylu, že spevník je pre množstvo chýb nepoužiteľný – čo nie je pravda. Zatiaľ boli v novej sadzbe zachytené len dve chyby, ostatných 114 zmien v texte predstavuje opravy 1. vydania na základe odporúčania Bohoslužobného výboru ECAV na Slovensku, teda ich nemožno považovať za chyby.

Uvedené zmeny budeme postupne publikovať v týždenníka Evanjelický posol spod Tatier, aby si ich užívatelia predošlých vydaní mohli poznačiť do svojho spevníka, aby sa tak odstránila nejednotnosť pri spoločnom speve. Považujeme to za lepšie riešenie, ako vydávať spevník v ďalších vydaniach s chybami, ako napríklad v predspeve Ó, Ježiši, kde bolo aj v dotlačiach uvádzané „oroduj“ namiesto „prihovor“.

Veríme, že múdra evanjelická verejnosť prijme nové, opravené vydanie Evanjelického spevníka s porozumením a v snahe zlepšovať ďalšie vydania nás na prípadné nedostatky s láskou upozorní na adrese spevnik(at)tranoscius.sk.

V Liptovskom Mikuláši 26. 2. 2016