Evangelical nemusí byť evanjelický

Dnes sme reagovali na správu TASR, v ktorej sa hovorí, že „dvaja evanjelickí kazatelia, nepatriaci do žiadnej z najvplyvnejších cirkví v USA, zase spálili dva výtlačky Koránu v štáte Tennessee“.
Na podobný problém sme reagovali rovnako aj 10. 9. 2010 v súvislosti s pastorom Terrym Jonesom.
Predpokladáme, že ide o nie dobrý preklad z angličtiny, kde slovo evangelical znamená nielen evanjelický, ale aj evanjelikálny.
Požiadali sme TASR, aby v uvedenom kontexte nepoužívali slovo evanjelickí, nakoľko nesúvisí s Evanjelicko-luteránskou cirkvou v Amerike, ale dá sa predpokladať, že išlo o kňazov niektorej evanjelikálnej cirkvi v Amerike.
K podobnému prípadu prekladu, ktorý tiež nevychádzal z reality, došlo aj vlani v prípade brazílskeho biskupa E. Maseda, ktorého pri preklade mylne označili ako evanjelického biskupa, čo sme tiež dementovali.