STANOVISKO Zboru biskupov k pôsobeniu TC Kompas v ECAV

Zbor biskupov ECAV na Slovensku sa zaoberal žiadosťami Tréningového centra Kompas Občianske združenie (TCK OZ) a redakcie Evanjelického posla spod Tatier (EPST) a jednomyseľne k nim prijal nasledujúce stanoviská:
STANOVISKO Zboru biskupov k pôsobeniu TC Kompas v ECAV

„Po analýze dostupných materiálov, preskúmaní povahy práce TC Kompas a prehodnotení vplyvu a dôsledkov pôsobenia tejto organizácie v ECAV na Slovensku podávame nasledujúce stanovisko:

TC Kompas nepožiadalo ECAV na Slovensku o zmluvnú spoluprácu, nepredložilo svoju koncepciu a teologické smerovanie, a bez oznámenia orgánom ECAV už takmer desaťročie vykonávalo svoju činnosť aj v cirkevných zboroch ECAV na Slovensku. Bez dodržiavania týchto podmienok spolupráca nie je možná.

ÚSTAVA ECAV na Slovensku v prvej časti POSTAVENIE A POSLANIE CIRKVI v tomto súvise uvádza: „Evanjelická cirkev augsburského vyznania na Slovensku je spoločenstvom kresťanov – evanjelikov augsburského vyznania, ktorí uznávajú za prameň viery a pravidlo života jedine Písmo sväté vysvetľované v duchu jej Symbolických kníh.“

V článku 2: (1) „Poslaním Evanjelickej cirkvi je: a) šíriť evanjelium Ježiša Krista, vyznávať vieru v Trojjediného Boha, svedčiť o Ňom a vštepovať vieru do vedomia všetkých ľudí, najmä mladej generácie, b) slúžiť svojim členom najmä službami Božími, prisluhovaním slova a sviatostí, náboženskou výchovou, poskytovaním duchovnej starostlivosti a materiálnej pomoci, viesť ich k vzájomnej úcte, podpore, tolerancii a k príkladnému kresťanskému i občianskemu životu; (2) „Evanjelická cirkev na zabezpečenie svojho poslania na územnom princípe zriaďuje si organizačné jednotky, charitatívne spoločnosti, cirkevné školy, združenia veriacich a vychováva pre ne potrebných odborných pracovníkov. V článku 3: (3) Evanjelická cirkev neodmieta spoluprácu ani s inými náboženskými a humánnymi spoločenstvami, pokiaľ nie je v rozpore s jej vieroučnými zásadami.“

TC KOMPAS je naddenominačná organizácia, ktorej cieľom je poskytovať cirkevným zborom servis „trénovaním mládežníckych vedúcich a pomáhať im pri výchove ďalšej generácie nasledovníkov Krista v cirkvi“. TC KOMPAS má snahu prispôsobiť sa podmienkam tej ktorej denominácii. Má však iné ekleziologické chápanie cirkví, a ako „paracirkev“ nemá žiadne biblické opodstatnenie na učeníctvo, ktoré je jedným z jeho programov pre prácu s mládežou. Činenie učeníkov alebo učeníctvo, ako o tom hovorí misijný príkaz Pána Ježiša (Mt 28, 19 – 20) je úlohou cirkvi ako celku. TC KOMPAS cirkvou nie je, a preto z tohto pohľadu na učeníctvo nemôže cirkev suplovať (má to len cirkev skrze sviatosti a úrad).

Jednota cirkvi, tak ako ju vníma ECAV, spočíva v jednote evanjelia – jeho nefalšovanom zvestovaní a prisluhovaní sviatostí v súlade s Božím slovom. Pretože Kristus je prítomný vo svojom slove a sviatostiach, k jednote cirkvi postačí nájsť súhlas v učení evanjelia a v prisluhovaní sviatostí. K takejto jednote však medzi jednotlivými cirkvami a denomináciami nedošlo. Pretože viera vzniká práve tam, kde je kázané evanjelium a kde sú prisluhované sviatosti, nemožno zhromaždenie veriacich oddeliť od Slova a sviatostí. Ako niet skutočnej ekumény bez jasnej vierouky danej cirkvi, tak nemožno robiť kompromisy bez nerešpektovania Písma. Ekumenická misia TC KOMPAS nemá denominačné hranice, čo môže spôsobovať problémy medzi veriacimi v našej cirkvi, ktorí kladú dôraz na podstatu biblického učenia ukotveného v Augsburskom vierovyznaní, ktoré je založené na Písme svätom.

Školenie vedúcich mládeže, ktoré TC Kompas koná, nie je pre ECAV prijateľné, lebo sme presvedčení, že každá cirkev si svojich veriacich má vyučovať sama.“

Zbor biskupov ECAV na Slovensku
Bratislava 15. 12. 2011

Vyjadrenie Zboru biskupov ECAV k publikovaniu rozhovoru s predsedom VV ECAV v EPST

„Na základe požiadavky Tréningového centra KOMPAS o vyjadrenie sa Zboru biskupov ECAV na Slovensku k publikovanému rozhovoru s predsedom Vieroučného výboru ECAV na Slovensku J. Meňkym, uverejnenom v EPST č. 23 – 24, uvádzame:

Evanjelický posol spod Tatier je celoslovenské periodikum evanjelikov augsburského vyznania, ktorí sú členmi našej ECAV, preto je jeho poslaním robiť misiu a šíriť Božie slovo v duchu Augsburského vyznania, držať sa učenia našich Symbolických kníh a informovať o dianí v našej cirkvi. Zbor biskupov a rovnako ani ECAV nezasahuje priamo do redakčnej práce a koncepcie EPST, ktorého vydavateľom je Tranoscius, a. s.

Zbor biskupov ECAV na Slovensku vyvinul vlastnú iniciatívu, keď pozval zástupcov TC KOMPAS na svoje zasadnutie. Preto by sme Vám odpoveď zaslali oficiálne a nie sprostredkovane cez rozhovor s predsedom Vieroučného výboru ECAV, ktorý redakcia EPST realizovala nezávisle od nás. Záležitosti ECAV rieši Zbor biskupov v rámci svojej cirkvi a nepovažuje za potrebné sa Vám z akejkoľvek pozície zodpovedať.“

Zbor biskupov ECAV na Slovensku
Bratislava 15. 12. 2011