Odpovede na otázky denníka SME

Brat generálny biskup Miloš Klátik 26. 11. 2013 odpovedal na otázky, s ktorými sa na neho obrátil denník SME:
Čo hovoríte na zvolenie p. Kotlebu?
Pán Kotleba bol zvolený za župana BBSK v demokratických voľbách, za tých istých podmienok ako ostatní predsedovia VÚC.

Prečo podľa Vás uspel?
Jeho zvolenie vnímam aj ako výsledok súhrnu dlhodobo neriešených alebo neefektívne riešených problémov našej spoločnosti. Je to zároveň i určitý obraz spoločnosti a zmýšľania voličov pána Kotlebu.

Máte z toho že p. Kotleba bude zastávať verejnú funkciu nejaké obavy? Aké?
V tomto období nie je možné dopredu hodnotiť pôsobenie pána Kotlebu v úrade predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja. Čas ukáže, či nejaké obavy, prezentované médiami, sú opodstatnené.
Evanjelická cirkev a. v. vždy fungovala na základe demokratických princípov. V minulosti i v súčasnosti neraz tieto princípy svojím konaním potvrdila. Vystúpila aj s kritickými vyjadreniami k politike Slovenského štátu a odsúdila ho za represálie, ktoré tento štát spáchal na židovských spoluobčanoch, na spoluobčanoch iných menšín a iných vierovyznaní. V súlade s Písmom svätým chce Evanjelická cirkev augsburského vyznania zotrvať na demokratických pozíciách, tak v súčasnosti (ako je vyjadrené v stanoviskách ECAV z rokov 2007, 2008, 2011), ako aj v budúcnosti.

Miloš Klátik, generálny biskup ECAV na Slovensku